top of page

Ana Tema:
Siber Şiddet

Afiş - Kongre 2023 - TR.jpg

Değerli Katılımcılar,

 

Son dönemde  yaşamımızın büyük  bir kısmını  kaplayan   internet  ve    siber yaşam bir çok avantajın yanında   siber zorbalık  ve  siber şiddeti de birlikte getirmiştir.

 

Cep telefonları ve tablet bilgisayarlarla   artık her yerde ve her zaman kimliğini saklayarak  sürekli  zorbalık   yapmak, siber şiddet uygulamak günlük yaşamın parçası haline gelmiştir.

Siber şiddette   çocuklar  başta  olmak üzere herkes mağdur  olabilmekte,  saldırganlar da anonim kalabilmektedir.  Bir çok farklı  şekilde karşımıza çıkan siber şiddetin çocuk pornografisi, grooming, aşağılama, iftira, taciz, siber stalking, dışlama gibi  bir çok şekli bulunmakta ve başta cep telefonları olmak üzere tabletler, bilgisayarlar gibi  bir çok farklı yöntemle uygulanabilmektedir.

Siber zorbalığa maruz kalan çocuklar  ve kadınlar  başta olmak üzere tüm mağdurlarda   psikolojik, sosyal ve akademik sorunlar oluşturmaktadır.

Son dönemde  yaşanan siber  şiddet  olgularındaki inanılmaz artışlar ve her geçen gün  artarak  ortaya çıkan  siber şiddet ve zorbalık olguları  bu yılki 5. Uluslararası Şiddeti Anlamak kongresinde  Siber Şiddet konusunu seçmemize neden oldu. Bu yıl yüz yüze  Özyeğin Üniversitesinde  yapacağımız kongrede aynı zamanda çevrim içi sunumlar da yer alacak. Hibrid olarak yapacağımız  5. Uluslararası  Şiddeti Anlamak kongremizde siber şiddet konusunda önemli çalışmaları olan  İngiltere’den, Almanya’dan, İspanya’dan ve Fransa’dan akademisyenlerin   yanı sıra konusunda önde gelen ülkemizden de  bir çok akademisyen  konuşmacı olarak yer alacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şiddetin tüm alanlarında sözlü bildirilerin ve posterlerin yer alacağı kongremizde kahve araları, yemeklerde  ve kongre kokteylinde karşılıklı görüşme ve fikir alış verişleri de yapma şansımız olacak.

Heyecanlıyız, yaşanan  şiddeti anlamak ve önlemek için bir şeyler yapan herkesi 9-10 mayıs’ta Özyeğin Üniversitesinde yapacağımız kongremize  bekliyoruz.

Sevgilerimle ,

Prof. Dr. Oğuz Polat

Kongre Başkanı

Gün

2

5

Konferans
Akademik
Panel

2

Sözel Bildiri Oturumu

8

1

Poster
Oturumu
bottom of page